Dantų plokštelės

Dantų plokštelės

Dantų plokštelės – kada jas verta rinktis?

Kol turime visus dantis, nesuvokiame jų vertės. Netekus vieno, kelių ar visų dantų – gyvenimo kokybė ir komfortas žymiai suprastėja. Tai pakeičia ne tik mitybos įpročius, bet ir paveikia komunikavimą su aplinka.

Kramtymo ir estetinę funkcijas svarbu kuo greičiau atstatyti, o paprasčiausias ir vienas iš pigiausių būdų dantų plokštelės. Kaune stomatologijos klinikoje „Dentaura“ dantų protezavimas ir restauracija atliekama įvairiais būdais, todėl odontologai gali savo pacientams parinkti geriausią būdą vėl džiaugtis galėjimu kramtyti maistą ir plačiai šypsotis.

Kas yra dantų plokštelės?

Dantų plokštelės – tai vienas iš protezavimo būdų. Jos priskiriamos išimamo tipo protezams. Tvirtinimo detalės būna padarytos rausvos spalvos, o dantys balti, kad derėtų prie paciento natūralių dantų ir burnos spalvos.

Tai daugiau nei šimtą metų naudojamas dantų protezavimo būdas, kuris populiarus ir šiais laikais dėl savo paprastumo, pigumo ir greito pagaminimo būdo. Modernių plokštelinių protezų konstrukcija per daugelį metų iš esmės nepasikeitė. Pasikeitė tik medžiagos ir pritvirtinimo būdai. Atsirado patogūs pritvirtinimo būdai: kabliai, segtukai ir pan. Plokštelės plastikinė dalis nebūtinai gaminama rausva (kaip anksčiau), bet gali turėti ir kraujagyslių tinklą.

Naujosios technologijos leidžia pagaminti patvaresni ir lėčiau besidėvintį protezą. Jie vis labiau atrodo panašesni į natūralius dantis, o tai daro juos pakankamai patrauklius. Žema kaina ir estetiškas vaizdas – vienas iš didžiausių privalumų.

Protezai gali pakeisti dalį dantų arba visus. Dalinis protezas pakeičia viena ar kelis trūkstamus dantis, o pilnas (arba visas) pakeičia visus apatinio arba viršutinio žandikaulio dantis. Dalinis paprastai tvirtinamas prie atraminių, šalia trūkstamų dantų, o pilni protezai tvirtinasi prie dantenų ir prisisiurbimo funkciją.

Dantų plokštelių rūšys

Dantų plokštelės priskiriamos išimamiems protezams. Išimamų protezų yra ne vienas rūšis, tačiau populiariausi iš jų – dantų plokštelės, dėl savo prieinamumo ir paprastos priežiūros. Tai vienas iš greičiausių būdų įsigyti naujus dantis. Šie dantų protezai padeda greitai grįžti į normalų ir komfortišką gyvenimą.

Dantų plokštelės gali būti skirstomos pagal naudojimą:

– Laikinos plokštelės. Tai pirmasis pasirinkimas, kai pašalinami asmens dantys. Laikina plokštelė padaroma tam, kad asmuo neliktų be dantų kol sugis žandikaulis ir dantenos, bei bus nuspręsta dėl tolimesnio gydymo plano ir eigos. Laikinos plokštelės užtikrina visavertį ir komfortišką gyvenimą, kol bus pasirinktas nuolatinis ilgaamžis protezavimo būdas – fiksuoti protezai arba dantų implantai. Paprastai laikinos plokštelės pagaminamos prieš pašalinant visus dantis, kad asmuo iškart galėtų naudotis savo naujais dantimis.

– Daliniai protezai – plokštelės. Šie protezai gaminami kai netenkama vieno ar kelių dantų. Dažniausios ir pigiausios plokštelės gaminamos iš akrilo su metaliniais arba plastikiniais kabliais. Akrilines plokšteles galima lengvai pridėti ar taisyti, jei yra tikimybė, kad bus netekta daugiau dantų.

– Plokštelės su metalu yra vienas iš geriausių plokštelių tipų, nes pagaminamos itin tikslios ir gaunamas labai stabilus, gerai laikantis ir patikimai įsimontuojantis protezas. Metalo praktiškai nesimato ir aplinka nesužinos, kad šie protezai dėvimi. Jie palaikomi dantimis ir dantenomis, todėl mažiau pažeidžiamos dantenos.

– Termoplastinės plokštelės (lanksčios). Dažniausiai naudojamos, kai reikia pakeisti kelis dantis. Jos privalumas, kad ji įsideda tik ten, kur trūksta dantų ir joje nėra metalo.

– Pilni protezai – plokštelės. Kai ant apatinio ar viršutinio žandikaulio nelieka nei vieno danties, gaminamas pilnas protezas. Dažnai parenkant pilną plokštelę, odontologas atlieka keletą įspaudų, kad būtų pagamintas kuo tinkamesnis protezas. Jei reikalinga pilna plokštelė – reikalingas itin kruopštus ir patyręs odontologas, kuris atliks matavimus. Mūsų klinikoje dirba patyrę odontologai, kurie primatuos ir pagamins dantų plokšteles Kaune.

Išimamos dantų plokštelės ir jų tvirtinimas

Paprastai gaminamos iš akrilo ir spalviškai atrodo taip, kad nesiskirtų nuo esančių natūralių dantų. Ir privalumas, ir trūkumas dantų plokštelės tai, kad juos reikia išsiimti ar įsidėti patiems, patiems juos prižiūrėti ir valyti. Nuimami protezai, lyginant su invaziniais protezavimo būdais turi mažiau kontraindikacijų. Išėmus protezą iš burnos, būtina laikyti vandenyje.

Nors išimami protezai patogūs naudoti, tačiau jie pilnai nekompensuoja prarastų dantų darbo, nes apkrova krenta ant dantenos, o ne paties protezo.

Protezų plokštelės priklijuojamos prie gomurio specialiomis priemonėmis, taip pat jei yra likę dantų jie pritvirtinami specialiais kabliais, užraktais ar apkabomis.

Išimamų protezų ir dantų plokštelių privalumai ir trūkumai

Išimami protezai ir dantų plokštelės turi savo privalumų ir trūkumų.

Privalumai:

– Jei trūksta kelių dantų, tai plokštelės yra mažiau invazinis sprendimas nei fiksuoti protezai ar implantai.

– Vienas iš pigiausių protezavimo būdų.

– Priklausomai nuo protezui naudojamos medžiagos, yra galimybė prie dalinio protezo pridėti papildomų dantų.

– Jei apatiniame žandikaulyje yra galimybių išsaugoti natūralius dantis, tuomet dalinis protezas yra geresnis pasirinkimas, nei pilnas, nes prie jo lengviau priprantama ir patogiau naudoti.

Trūkumai:

– Reikia laiko, kad priprasti prie dantų plokštelės.

– Dantų plokštelės remdamosi į atraminius dantis padidina apnašų susidarymą ir yra didesnė riziką atsirasti ėduoniui (kariesui) ar prasidėti dantenų ligoms.

– Nuo protezo spaudimo ar judesio, gali atsirasti atraminių dantų ar dantenų trauma.

– Laikui bėgant galimas kaulų netekimas vietose kur trūksta dantų ir tai gali paveikti gretimus dantis.

– Galimas atraminių dantų netekimas. Netekus šalimais esančio danties teks keisti dantų plokštelę.

– Ne visiems asmenims tinka išimami protezai, todėl gali tekti keisti į fiksuotus protezus arba implantus.

– Juos būtina išimti einant miegoti.

Dažniausiai užduodami klausimai (DUK) apie dantų plokšteles

Pagrindinės priežastys dėl kurių verta kuo greičiau įsigyti plokšteles yra galimybė patogiai valgyti, atstatyta kramtymo funkcija, galėjimas aiškiai kalbėti, padidėjęs pasitikėjimas savimi ir galėjimas vėl šypsotis nebijant kritikos žvilgsnių.

Pilni protezai tvirtai priglunda prie dantenų ir taip pakeičia visus apatinio arba viršutinio žandikaulio dantis. Daliniai protezai skirti pakeisti dalį pašalintų ar iškritusių dantų ir prilaikyti likusius. Jei nedėvimas dalinis protezas, t.y., iškritusių natūralių dantų vietos neužpildomos implantu ar protezu, laikui bėgant šalimais esantys dantys pradeda judėti, kad užimtų laisvą vietą. Taip dantys pasidaro kreivi arba pasvirę, išsikraipo sąkandis.

Profesionalus odontologas vadovaujasi taisykle „Jei yra bent viena galimybė išsaugoti dantį, tuomet reikia ją pasinaudoti“. Jei jūsų pasirinktas odontologas skuba pašalinti dantį / dantis, būtinai pasikonsultuokite su kitu odontologu. Dantis turėtų būti pašalintas tik dėl medicininių priežasčių, kai jis kelia pavojų paciento sveikatai. Ortodontas turėtų rekomenduoti jums tinkamiausią protezavimo būdą, o ne tik tuos būdus, kuriuos gali atlikti pats ar jo klinika. Labai svarbu, kad odontologas rūpintųsi paciento sveikata, gerove.

Išimamus nuolatinius arba laikinus protezus galima klijuoti iškart po dantų pašalinimo. Prieš šalinant dantis rekomenduojama apsilankyti pas odontologą, kad atliktų žandikaulio ir dantenų įspaudus gaminti protezams.

Pašalinus dantis ir gydant dantenas nei vienam asmeniui nesinori likti be dantų, todėl šiuolaikiniai protezai leidžia naudoti juos iš karto. Per 5-6 mėnesius po dantų pašalinimo dantenos ir kaulas susitrauks, todėl naudojamas protezas gali nebetikti. Būtina iš anksto aptarti su odontologu kokių veiksmų bus imtasi, kai dantenos sugis ir protezas gali nebetikti.

Odontologas nuima įspaudus, atlieka pamatavimus ir juos perduoda dantų technikui. Mūsų klinikoje Kaune odontologai-ortopedai tiksliai ir kruopščiai išmatuoja dantų plokšteles, parenka geriausiai tinkančią spalvą. Dirbame su aukštos kvalifikacijos dantų technikais, kurie gamina kokybiškas ir patogias plokšteles.
Protezų panašumas su natūraliais dantimis priklauso nuo pasirenkamos medžiagos, tinkamo protezo dydžio, protezo spalvos priderinimo prie likusių dantų. Gerai pritaikyti protezai iš kokybiškų medžiagų nesiskiria nuo natūralių dantų, o kartais gali net pagerinti šypsenos išvaizdą. Protezai taip pat pagerina ir veido išvaizdą, nes palaiko skruostus ir lūpas.
Be abejo galima, tačiau pirmomis protezų nešiojimo dienomis reikės priprasti ir šiek tiek pasitreniruoti. Rekomenduojama pradėti nuo minkšto, susmulkinto maisto. Reikia kramtyti lėtai, kramtyti abiem burnos pusėmis, kad protezas nejudėtų. Po truputį plėskite valgomus maisto produktus, kol grįšite prie įprastos mitybos.
Dažniausiai kalbėjimas nepasikeičia, tačiau gali būti sunku ištarti tam tikrus žodžius. Tam padės garsus skaitymas ir kartojimas sunkių žodžių. Jei plokštelė (-ės) slysta, kai juokiamasi, kosima ar šypsomasi, reikia atstatyti ją (-as) į vietą švelniai kandant ar ryjant. Jei tai kartojasi dažnai, gali būti, kad plokštelė yra netinkamo dydžio ir būtina kreiptis į odontologą. Jei turite problemų su savo dantų plokštele, kreipkitės į mūsų kliniką Kaune, Eigulių rajone ir mūsų ortodontai padės priprasti prie jos, o esant reikalui pakoreguoti ją.
Tik įsigijus dantų plokštelę odontologas rekomenduos dėvėti ją didžiąją paros laiko dalį, net miegant. Tai svarbu daryti tam, kad burna (dantenos) priprastų prie protezų. Kai priprantama, galima prieš miegą ją išsiimti, kad dantenos pailsėtų. Išimtus dantis rekomenduojama laikyti vandenyje.
Prie apatinio žandikaulio sunkiai prisisiurbia dantų plokštelės, nei prie viršutinio. Apatiniame žandikaulyje mažiau dantenų, todėl jį kebliau pagaminti, kad gerai prisitvirtintų tarp skruostų ir liežuvio. Prie apatinio žandikaulio protezo priprasti reikės šiek tiek daugiau laiko.
Plokštelė būna pagaminta pagal burnos išmatavimus, todėl fiksacijos priemonių nereikia. Dažnai žmonės naudoja fiksacijos priemones dėl didesnio pasitikėjimo, kad protezas pačiu netinkamiausiu metu nenukristų. Taip pat fiksatorių gali prireikti, jei protezai atsilaisvina ar yra prastai pritaikytas. Prastai pritaikytas protezas ar laikina plokštelė gali sukelti dirginimą ar opą, tuomet gali prireikti fiksatoriaus.
Net jei visi dantys pakeisti protezais, vis tiek būtina rūpintis burnos higiena. Du kartus per dieną svarbu valyti dantų šepetėliu liežuvį, burnos viršų ir liežuvį. Tai ne tik padeda kovoti su bakterijomis ir pašalina apnašas, bet ir skatina kraujotaką. Protezų dantis taip pat svarbu kruopščiai nuvalyti kiekvieną dieną, kad neplistų dantų ėduonis ir dantenų ligos. Kaip prižiūrėti dantų plokšteles ir burnos ertmę, bei kas kiek laiko atlikti burnos higieną jums patars mūsų odontologai Kaune.
Norintiems atstatyti savo šypseną puikus ir visiems prieinamas pasirinkimas – dantų plokštelės Kaune. Mūsų klinikoje jums parinksime geriausią individualiai situacijai tinkantį protezavimo būdą. Užsiregistruokite konsultacijai ir sužinokite kaip galite pagerinti savo gyvenimo kokybę.